Przeskocz do treści

OPIEKA WYTCHNIENIOWA

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od stycznia 2018 roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Poznaniu realizuje pilotażowy program „Usługi przerwy regeneracyjnej dla opiekunów niepełnosprawnych osób zależnych”.

Program został wymyślony i napisany przez Fundację Imago, a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wraz z naszym Stowarzyszeniem testować go będzie 8 organizacji z całej Polski.

Opieka wytchnieniowa, mieszkania chronione i praca opiekunów – to trzy główne rozwiązania Programu „Za życiem”, które mają zacząć obowiązywać już od lipca 2017 r.

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami pozbawieni są pomocy przy sprawowaniu opieki nad swoimi dziećmi, podopiecznymi. Wrzuceni w kierat codziennych obowiązków opieki nad osobą z niepełnosprawnością zapominają o tym, że powinni mieć czas na załatwienie swoich spraw, na realizacje swoich marzeń, czy po prostu czas na odpoczynek.

Problem wsparcia opiekunów dostrzeżony został przez ONZ, która w Karcie praw osób niepełnosprawnych dostrzegła również prawa ich opiekunów nazwane ogólnie prawem do samorealizacji.

Program realizowany przez PSONI Poznań pomaga zrealizować to prawo poprzez organizację przerwy wytchnieniowej.

Na czym polega taka przerwa? Osoba z niepełnosprawnością zyskuje wsparcie asystenta. Dzięki temu rodzic, czy opiekun może zająć się swoimi sprawami. Opieka wytchnieniowa może być świadczona w różnej formie:

– wsparcie całodobowe (połączone z noclegiem),

– wsparcie kilkugodzinne,

– wsparcie weekendowe,

– wsparcie w miejscu zamieszkania,

– wsparcie interwencyjne.

Odbiorcami (beneficjentami) projektu są głównie opiekunowie faktyczni osób zależnych.

Wszystkich członków PSONI POZNAŃ zainteresowanych skorzystaniem z usługi asystenckiej zapraszamy do kontaktu z panią Joanną Grolewską pod nr tel. 721 265 595 od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.